Diomede feat. Hubert Zemler „Przyśpiewki” – premiera 28 maja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diomede feat. Hubert Zemler – Przyśpiewki

ACD-008-2020

Premiera: 28 maja 2020

Z przyjemnością informujemy, że preorder na naszą kolejną tegoroczną premierę właśnie ruszył – płytę zespołu Diomede złapiecie w naszym sklepie internetowym.

Duet Diomede tworzony przez Grzegorza Tarwida oraz Tomasza Markanicza trzy lata po dobrze przyjętym debiucie People From East wraca z nowym materiałem. Już sam szyld informuje słuchaczy, że należy spodziewać się zmian – prócz saksofonu oraz instrumentów klawiszowych pojawiła się również perkusja. Za zestawem zasiadł Hubert Zemler, czyli jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych współczesnych polskich perkusistów. Rozszerzenie składu musiało przynieść zmiany: Hubert jest zwolennikiem kolektywnej improwizacji, ale też przeciwnikiem solistycznego podejścia. Dzięki niemu zrozumieliśmy że istota naszej muzyki nie tkwi w wymyślaniu konkretnych form pod partie solowe każdego z muzyków, ale właśnie we wspólnym żonglowaniu melodiami i rytmiką – tak o udziale Zemlera mówi Grzegorz Tarwid.

 

Przyśpiewki znacząco różnią się od poprzedniego wydawnictwa zespołu. W nowych kawałkach po prostu więcej się dzieje. Część z nich pochodzi jeszcze z początku naszej działalności, a inne zostały napisane specjalnie pod Huberta. Podczas pracy nad tym albumem staraliśmy się uniknąć schematycznego podziału na temat i improwizację – informuje Tarwid. Wszystko to sprawia, że Diomede w obecnej konfiguracji skupia się na generowaniu zespołowego napięcia, które doprowadza do powstawania intrygujących repetycji. Tytuł „Przyśpiewki” na pewno bierze się z pewnej powtarzalności, którą obraliśmy jako główny element rozwijania tych utworów. Jest to też nawiązanie do pierwszej płyty, na której inspirowaliśmy się estetyką ludowości Wschodniej – podsumowuje ten wątek klawiszowiec. Utwory na płycie charakteryzują się dużą chwytliwością, która przenika właściwie cały materiał. Wydaje mi się że na tej płycie wgłębiliśmy się bardziej w idee melodii jako czegoś, co nie wymaga kreowania „drugiego dna”, a którym zazwyczaj w naszym przypadku jest improwizacja – dodaje Tarwid.

Lista utworów:

1. Agnieszka z Malborka

2. Leje

3. Przyśpiewka 1

4. Sherwood 13

5. Gwda Mała

6. Nordic Walking

7. Sonata

8. Januszek

9. Dzika Owca

10. Przyśpiewka 2

 

Skład:

Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe

Tomasz Markanicz – saksofon

Hubert Zemler – perkusja

 

Singiel Leje jest dostępny na wszystkich najpopularniejszych serwisach streamingowych [m.in Spotify i You Tube].