Jedzie do Was „Symfonia Fabryki Ursus”!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowy materiał Dominika Strycharskiego to muzyka stworzona do filmu dokumentalnego w reżyserii Jaśminy Wójcik – „Symfonia Fabryki Ursus” (prod. Wajda Studio), łączącego sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. „Proces tworzenia miał kilka etapów. Część muzyki powstawała do gotowego już obrazu, z kolei inne fragmenty miały odwrotną kolejność. Wszystko powstawało w bezpośredniej komunikacji z reżyserką, która obdarzyła mnie wielkim zaufaniem i była świadoma każdego aspektu relacji obrazu z dźwiękiem.” – tak multimedialność projektu komentuje Dominik Strycharski.

Muzyka wypełniająca płytę łączy w całość różne gatunki – ambient, minimalizm, jazz, techno czy muzykę elektroniczną. "Film „Symfonia Fabryki Ursus” traktuje o nieistniejącej już fabryce i jej pracownikach, więc od początku było jasne, że to co skomponuję, musi mieć charakter industrialny i elektroniczny. Chciałem z jednej strony odnieść się do mechanicznego aspektu tego świata, a z drugiej dotknąć elementu, który związany jest z człowiekiem" – dodaje kompozytor. Również struktura całości nie należy do oczywistych – stylistyczna różnorodność zamknięta została w formie o dużym rozmachu. "Cała symfonia ma kilka etapów, której finałem jest coś w rodzaju oczyszczającego, współczesnego obrzędu, w którym splata się elektroniczna wrażliwość, studyjne montaże inspirowane Strawińskim3 oraz dronowy ambient" – kontynuuje Strycharski.

"Symfonia Fabryki Ursus" to współpraca kilku podmiotów muzycznych. Ich udział miał duży wpływ na brzmieniową różnorodność materiału. "Obecność Orkiestry Dętej Fabryki Ursus była oczywista. Kolejnym filarem jest elektronika oparta na mojej metodzie pracy z głosem i szeroką paletą elektronicznych przetworników. Nie sposób pominąć w tej wyliczance mojego nowego kwintetu Dominik Strycharski Core, debiutującego na tej płycie. W jego skład wchodzą osoby, z którymi od lat współtworzę inne projekty, zatem ich obecność w tym zestawie była oczywista" ­­– podsumowuje Strycharski.

Utworu pilotującego materiał można posłuchać na You Tube, a Symfonię Fabryki Ursus można nabyć w naszym sklepie internetowym – wystarczy kliknąć TUTAJ.

Patronaty: Wajda Studio i magazyn "Lizard".