Nadlatują ptaki… Zbliża się album Piotra Scholza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Scholz – Birds From Another Planet

Premiera: 15 października 2021

Piotr Scholz to nietuzinkowa postać w polskim młodym jazzie: gitarzysta, kompozytor, aranżer i dyrygent, prowadzi również działalność nagraniową, koncertową, naukową i kompozytorską. Znany z wielu składów (m.in. Weezdob Collective i PJPOrchestra), współpracy z uznanymi muzykami (m.in. Jean Luc Ponty, Leszek Możdżer) i wielokrotnie nagradzany (m.in. Nagroda JazzPressu, Nagroda Ery Jazzu, Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej).

Druga płyta Scholza zatytułowana Birds From Another Planet to 7-częściowa kompozycja na big-band oparta na siedmiu symetrycznych skalach Oliviera Messiaena, który bez wątpienia jest patronem tego wydawnictwa. Kontekst jednego z największych kompozytorów wymagał od twórcy niecodziennego podejścia do muzyki. Musiałem stworzyć nową symbolikę akordową. Każda część oparta została na jednej symetrycznej skali Oliviera Messiaena. W większości przypadków muzycy musieli korzystać z danej skali symetrycznej w improwizacji, tworząc nowe melodie, barwy i brzmienia. Wszystko to osadziłem w popularnych gatunkach jazzowych jak: swing, ballada, latin czy bluesmówi Scholz. Rozbudowany skład pozwolił na osiągnięcie poszerzonego spektrum brzmieniowego, w dużej formie kompozycyjnej zostały również wykorzystane możliwości, które daje zarówno muzyka poważna i jazz.

Tytuł albumu ma wielorakie konotacje. Nie powinno dziwić, że jedno z odniesień wiedzie w kierunku francuskiego kompozytora: „Birds From Another Planet” nawiązuje do ogromnej pasji Messiaena, jaką była ornitologia. Dodatkowo słowo „bird” symbolizuje również modalizm tej wielkiej postaci i również łączy się z postacią Charlie’go Parkera, który miał taki przydomek. Określenie „Another planet” symbolizuje z kolei muzykę jazzową, która jest innym światem w kontekście muzyki poważnej. I to nie ze względu na harmonię (ta jest wspólna dla obu gatunków), lecz na stosunek do czasu i sposobu realizacji zapisanego rytmu – tak temat tytułu oraz styku gatunków na których znajduje się płyta wyjaśnia pomysłodawca.

Płytę można złapać w naszym sklepie – klikając TUTAJ.