Jazzpospolita powraca w nowym składzie z albumem „Obiekt”!

Jazzpospolita – Obiekt CD
Data premiery: 29.09.2023
Nr katalogowy: ACD-010-2023
EAN: 5908298549704

Jazzpospolita to zespół, który na przestrzeni swojej piętnastoletniej działalności wielokrotnie zmieniał skład i kierunek muzycznych poszukiwań. Każda kolejna płyta udowadniała jednak, że formacja – na czele której od samego początku stoi Stefan Nowakowski – posiada silny kręgosłup, dzięki któremu rozwój grupy przebiega w sposób konsekwentny i logiczny, ale też odważny i kreatywny. 

Być może "Obiekt", na którym Nowakowskiemu (kontrabas) towarzyszą Michał Milczarek (gitara, elektronika), Miłosz Oleniecki (instrumenty klawiszowe) oraz Wojtek Sobura (perkusja) jest najbardziej radykalnym skokiem stylistycznym w historii Jazzpo – choć paradoksalnie radykalizm to ostatnia cecha z jaką można skojarzyć nowe kompozycje grupy.

Jazzpospolita AD 2023 sięga po wyjątkowo oszczędne i delikatne środki wyrazu, stawiając bardziej na klimatyczne brzmienie i nastrój niż mocny groove i przebojowość, które królowały na wielu poprzednich krążkach. Oczywiście nie brak na "Obiekcie" natychmiast zapadających w pamięć, chwytliwych motywów ("Taki upał, a ten siedzi w rękawiczkach"), jednak najlepszą wizytówką „nowej” Jazzpospolitej jest zamykająca całość, właściwie w pełni już ambientowa, kompozycja tytułowa.

Jak wykluwały się pomysły na nowe brzmienie? "Zalążkiem była moja znajomość z Michałem Milczarkiem, która zaczęła się od wspólnego snucia ambientowych smug. Część tych szkiców rozbudowaliśmy później w pełnym składzie i na tej kanwie powstały pierwsze utwory na album. Można powiedzieć, że "Obiekt" to płyta, która w znacznej mierze wyszła z nastroju, klimatu bliskiego muzyce minimalistycznej i repetytywnej" – wspomina Nowakowski.

Pomyli się jednak ten, kto pomyśli, że kwartet po prostu wszedł do studia i zarejestrował kilka luźnych tematów, bo "Obiekt" to też godziny pracy w studiu i ogrywania pomysłów. "Tym razem mieliśmy ogromny komfort pracy, bo większość materiału nagrywaliśmy w studiu naszego klawiszowca Miłosza Olenieckiego, który zajął się także miksem. Dzięki temu, że mieliśmy więcej czasu niż w przypadku "normalnego" studia, mogliśmy naprawdę skupić się na detalach i spójności całego materiału" – podsumowuje basista. 


Zarejestrowano w Wermik Studio (1, 6) w lipcu 2022 oraz w MO Sound (2-5, 7, 8) w listopadzie i grudniu 2022.

Nagranie i miks: Miłosz Oleniecki
Mastering: Robert Szydło
Zdjęcia i projekt okładki: Jan Gierach
Kompozycje i aranżacja: Jazzpospolita

Skład:

Stefan Nowakowski – kontrabas
Michał Milczarek – gitara, elektronika
Miłosz Oleniecki – fortepian, pianino, Fender Rhodes, syntezatory
Wojtek Sobura – perkusja

Lista utworów:

1. Atole
2. Taki upał, a ten siedzi w rękawiczkach
3. Dorēyin
4. Róż obojętny
5. Mauwe
6. Eter
7. O obrotach ciał liliowych
8. Obiekt