Ostatnia premiera pierwszego półrocza 2023, czyli Ascetic z debiutanckim albumem.

Ascetic – Ascetic CD
Data premiery: 16.06.2023
Nr katalogowy: ACD-008-2023
EAN: 5908298549667

Ascetic to zespół, którego skład zawiązał się w 2019 roku z inicjatywy klarnecisty i saksofonisty Mateusza Rybickiego, któremu towarzyszą Tomasz Kaczmarek (fortepian), Ju Ghan (kontrabas) oraz Jan Słowiński (perkusja). "Po latach, w których głównym obszarem moich muzycznych poszukiwań była swobodna improwizacja i free jazz, poczułem potrzebę eksploracji prostoty i tonalności. Nałożyło się to także z czasem moich duchowych poszukiwań. Chciałem, żeby muzyka jaką gram czerpała z tamtych doświadczeń, przynosiła pokój i ukojenie odbiorcom, była formą kontemplacji i modlitwy. Do współpracy zaprosiłem muzyków, którzy brzmieniowo i osobowościowo najbardziej odpowiadali tej koncepcji" – wspomina muzyk. 

Brzmienie Ascetic jest bardzo charakterystyczne, w twórczości zespołu słychać fascynację wieloma gatunkami i chęć tworzenia muzyki wyraźnie wychodzącej poza jazzowy idiom. "Myślę, że głównym kierunkiem i praideą tej muzyki jest pewne samoograniczenie w dążeniu do maksymalnej uważności i poszukiwaniu głębokiego, duchowego ładunku. Jest tak zarówno na poziomie naszych intencji, jak i czysto formalnych zabiegów – większość utworów opiera się na skalach modalnych i transowych, repetetywnych groovach. Zależało nam też na pewnym uniwersalizmie i dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców" – kontynuuje artysta. 

Wśród głównych inspiracji zespołu można wymienić kwartet Johna Coltrane'a, muzykę Hildegardy z Bingen, chorał gregoriański, amerykańskich minimalistów takich jak Steve Reich czy Terry Riley, a także zespół The Necks. Większość utworów, które trafiły na debiutancki album Ascetic wyrosło z pomysłów i szkiców zaproponowanych przez Rybickiego, ale finalny kształt kompozycji to efekt intensywnej pracy całego składu: "Jestem bardzo wdzięczny kolegom z zespołu za zaangażowanie i możliwość tak systematycznej i pogłębionej pracy zarówno na poziomie aranżacyjnym jak i brzmieniowym. Włożyliśmy w powstanie tego materiału masę pracy i czasu, szukając różnych form ekspresji i testując rozwiązania aranżacyjne. Na płycie jest też kilka utworów, które narodziły się podczas improwizacji w studiu" – podsumowuje muzyk.

Skład:

Mateusz Rybicki – klarnet, saksofon tenorowy
Tomasz Kaczmarek – fortepian
Ju Ghan – kontrabas
Jan Słowiński – perkusja

Zarejestrowano w dniach 18-20 lutego 2022 w Monochrom Studio w Gniewoszowie.
Realizacja nagrań i miks: Artur Majewski
Mastering: Paweł Ładniak
Projekt i opracowanie graficzne okładki: Karolina M. Wiśniewska

Lista utworów:

1. No Eye Has Seen
2. Passion
3. Polish Song
4. Psalm
5. Cross of Reality
6. Eternity
7. What Must Be Lost
8. Lullaby
9. Nature’s Song
10. No Ear Has Heard