Ostatnia premiera roku 2023 – Jacek Mielcarek Kwartet BASMyT

Jacek Mielcarek Kwartet BASMyT – Coraz CD
Data premiery: 15.12.2023
Nr katalogowy: ACD-015-2023
EAN: 5908298549766

Kwartet BASMyT to nowy zespół powołany do życia przez saksofonistę i klarnecistę, Jacka Mielcarka. Skład z Markiem Kądzielą (gitara), Jakubem Mielcarkiem (kontrabas) i Łukaszem Stworzewiczem (perkusja) zawiązał się w lipcu 2022 roku podczas pracy nad muzyką inspirowaną Ewangelią wg św. Jana. Jak wspomina lider: W trakcie tamtego spotkania połączyła nas pewna szczególna, trudna do opisania więź. Czułem, że ten układ personalny nie może być jednorazową przygodą i szybko zacząłem obmyślać koncepcję kolejnego projektu, który moglibyśmy wspólnie zrealizować. Najważniejsze było dla mnie to, żeby nie był to typowy układ lider – zespół, a raczej kolektyw, w którym każdy daje coś od siebie.

Jacek Mielcarek przyznaje, że fascynuje go wiele nurtów i twórców (żeby wymienić tylko Coltrane’a, Stockhausena, Colemana, Solborga, Motiana czy Ferma), dlatego wyłożenie koncepcji artystycznej albumu nie było łatwe. Kompozycje Marka i Kuby rozwiały jakiekolwiek wątpliwości i okazały się być dla mnie ostateczną mobilizacją i argumentem za słusznością obranej drogi. Kiedy zacząłem układać te klocki, okazało się, że powstaje coś faktycznie nowego, czego się nie spodziewałem i cieszę się, że muzyka poprowadziła nas w tak nieoczywistym kierunku. Wtedy też przyszła do mnie nazwa BASMyT, czyli Bezkompromisowa Asocjacja Myśli Twórczych – wspomina artysta.

Coraz to zatem album, na którym udało się wcielić niełatwe założenia w życie, bo chociaż prezentowany materiał jest wyjątkowo zróżnicowany – od recytacji przez standardy po rozstrojone dudy – to całość brzmi bardzo spójnie, ale też z pełną sprawiedliwością oddaje indywidualny charakter każdego z muzyków. Koncepcja albumu łączy kategorie czysto muzyczne z tymi życiowo-filozoficznymi. Płyta ma swój konstrukt napięciowy, gramy coraz mocniej, coraz bardziej idziemy w stronę muzyki improwizowanej, tworzonej tu i teraz, by osiągnąć w ostatnim utworze kulminację porozumienia. Rozstrojone dudy, którymi kończę ostatni utwór, symbolizują dla mnie to, że w tym momencie więcej już nie możemy zrobić. Ta płyta to dla mnie pewnego rodzaju podsumowanie dotychczasowej drogi artystycznej i życiowe credo, które w pewien sposób staram się przekazać słuchaczom – podsumowuje muzyk.

Zarejestrowano 23-24 lipca 2023 w Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach.

Realizacja nagrań: Jevgen Astafiev
Miks i mastering: Kamil Łazikowski
Produkcja muzyczna: Marzena Mielcarek, Łukasz Stworzewicz
Okładka: Damian Bydliński

Skład:

Jacek Mielcarek – saksofon altowy i tenorowy, klarnet basowy, dudy, duduk, recytacja
Marek Kądziela – gitara, elektronika
Jakub Mielcarek – kontrabas
Łukasz Stworzewicz – perkusja

Gościnnie:

Emilia Hamerlik – śpiew (5)

Lista utworów:

1. Coraz
2. Ásta Sóllilja
3. J&J
4. Skraj
5. Everything Happens to Me (feat. Emilia Hamerlik)
6. BASMyT
7. Surplus
8. Dudy poza nawiasem