Krzesimir Dębski i Tadeusz Sudnik na wspólnym, zaskakującym albumie „Borello”!

Krzesimir Dębski & Tadeusz Sudnik – Borello CD
Premiera: 25.09.2023
Nr katalogowy: ACD-011-2023
EAN: 5908298549681

"Borello" to owoc spotkania dwóch niezwykle ważnych dla polskiej muzyki postaci, których drogi przecinały się już wielokrotnie na przestrzeni lat. "Z Krzesimirem znamy się od bardzo dawna, współpracowaliśmy choćby przy nagrywaniu albumu String Connection w latach osiemdziesiątych, a jeszcze wcześniej widywaliśmy się podczas festiwalu Warszawska Jesień, gdzie chłonęliśmy muzykę współczesną" – wspomina Tadeusz Sudnik.

Historia w pewnym sensie zatoczyła koło, bo właśnie podczas kolejnego spotkania na festiwalu Warszawska Jesień w roku 2019 pojawił się pomysł, żeby zarejestrować materiał w duecie. Efektem jest właśnie album "Borello", który artyści nagrali w lipcu 2021 w Teatrze Cinema w Michałowicach. Na krążek składają się cztery utwory o melodyjno-abstrakcyjnych tytułach, które doskonale zapowiadają charakter prezentowanej muzyki.

Jak mówią sami zainteresowani, muzykę na "Borello" można nazwać formą udoskonalanej improwizacji. "Bardzo cenimy z Krzesimirem spontaniczność i wolność w graniu – staramy się przede wszystkim wzajemnie zaskakiwać, ale też razem rozwiązywać napotkane problemy" – dodaje Tadeusz Sudnik. Jednak odpowiedź na pytanie do jakiego gatunku należałoby przyporządkować "Borello", nie jest łatwa. Mamy tu tworzoną na żywo muzykę elektroniczną, która potrafi uderzać zarówno w mroczniejsze tony, jak i nieprzewidywalną, rozedrganą rytmikę na tle wirtuozerskich skrzypcowych pochodów Dębskiego. Wszystko to podane w niewymuszonej formie otwartej improwizacji, w której więcej jednak zabawy dźwiękiem, żywej reakcji i poczucia humoru niż śmiertelnej powagi i nieprzystępności. Całość ma bardzo luźną strukturę, jednak poszczególne utwory mocno różnią się od siebie i koncentrują na różnych pomysłach na osiągnięcie wyjątkowego, wspólnego brzmienia.

"Zdecydowana większość materiału pochodzi bezpośrednio ze śladów sesji, natomiast podczas miksu dodaliśmy naprawdę nieliczne dźwięki – w tym kilka fraz trąbki Tomasza Stańko, które szczęśliwie udało mi się zarejestrować podczas naszej ostatniej rozmowy telefonicznej" – podsumowuje Sudnik.

Krzesimir Dębski – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy, a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Jedna z najbardziej znanych, wszechstronnych, utytułowanych i zasłużonych postaci na polskiej scenie muzycznej. Lider kultowego zespołu jazzowego String Connection. Znany przede wszystkim z licznych i cieszących się ogromną popularnością kompozycji muzyki filmowej. Sam artysta przekonuje jednak, że muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną.

Tadeusz Sudnik – kompozytor, reżyser dźwięku, legenda polskiej elektroniki. Przez kilkanaście lat związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, baletową i filmową. Występował na niezliczonych festiwalach, ma na koncie nagrania i występy z wybitnymi artystami z całego świata. Gra na syntezatorach analogowych, używa wielu narzędzi przekształcających dźwięk. Przez lata związany z festiwalem Warszawska Jesień i Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej.

Krzesimir Dębski – skrzypce, instrumenty klawiszowe, muzyka
Tadeusz Sudnik – elektronika, muzyka

Realizacja nagrań – Rafał Smoliński, Piotr Cieślik
Miks – Tadeusz Sudnik
Mastering – Paweł Ładniak
Fotografie i projekt okładki – Andrzej Tyszko

Lista utworów:

1. Borro (dla Tomasza)
2. Rebo
3. Lerro
4. Rero