Olga Mysłowska, Michał Pepol i Patryk Zakrocki z projektem „Leggerezza”.

Olga Mysłowska / Michał Pepol / Patryk Zakrocki – Leggerezza CD
Data premiery: 10.03.2023
Nr katalogowy: ACD-001-2023
EAN: 5908298549520

lekkość (wł. leggerezza)
1. cecha czegoś, co mało waży lub takim się wydaje
2. cecha czegoś, co wydaje się nie wymagać żadnego wysiłku
3. cecha tego, co jest łatwe w odbiorze i często ma charakter rozrywkowy
4. cecha czegoś, co jest delikatne i małe
[definicje za wjsp.pl, 2023]

„Lekkość” może być rozumiana na wiele sposobów. Muzyka projektu Leggerezza tworzonego przez Olgę Mysłowską, Michała Pepola i Patryka Zakrockiego wymyka się jednak każdej słownikowej definicji. Na wyjątkowy język zespołu złożyło się połączenie niezwykle wyrazistych, barokowych wokaliz, delikatnego, a przy tym wyjątkowo charakterystycznego brzmienia preparowanej gitary akustycznej, elektroniki i nieortodoksyjnie potraktowanej wiolonczeli. Ogromny szacunek do tradycji i dobrze udeptane ścieżki biegną tu równolegle z zamiłowaniem do eksperymentów i nigdy niekończących się poszukiwań brzmieniowych.

"Wszystko zaczęło się w 2021 roku od moich solowych eksperymentów nad preparacją gitary akustycznej – praca z tym nowym instrumentem i granularnym delayem to był początek i zapalnik do dalszych rozmyślań… W związku z „połyskliwym” charakterem nowego brzmienia – zbliżonym bardziej do klawesynu i cytry niż gitary poczułem, że potrzebuję tam jeszcze dźwięków długich i miękko rozpoczynających się, a do tego idealnie nadaje się ludzki głos…" – początki projektu wspomina Patryk Zakrocki.

Tak pojawiła Olga Mysłowska, a zaraz po niej Michał Pepol. "Znamy się i współpracujemy razem przy różnych okazjach od lat, dlatego nie musiałem zbyt długo tłumaczyć o co mi chodzi. Olga po kilku wskazówkach po prostu wyimprowizowała swoje niesamowite partie wokalne, które we właściwie niezmienionej formie trafiły na płytę. Gdy to było gotowe, myśl o zaproszeniu do składu Michała pojawiła się bardzo naturalnie i jego wielowarstwowe linie wiolonczeli i różnych nietypowych dźwięków idealnie domknęły całość" – kontynuuje muzyk.

Leggerezza, oprócz oryginalnych rozwiązań brzmieniowych, to też nieprzypadkowa i ważna w kontekście całości warstwa tekstowa, którą stanowią… wybrane przez Olgę Mysłowską fragmenty twórczości Italo Calvino. "To jeden z moich absolutnie ulubionych pisarzy. To wspaniała, totalna i ambitna, a przy tym lekka i błyskotliwa literatura. Jest w jego stylu coś zwinnego, precyzyjnego i jasnego, a taką właśnie chciałbym robić muzykę. W swoim cyklu wykładów opisywał różne parametry literatury – w tym właśnie lekkość – jako z jednej strony pożądaną, z drugiej jakby niepoważną, traktowaną z pobłażaniem, a przecież tak istotną w komunikacji! Nie wytrzymalibyśmy w świecie samych ciężkich dzieł" – podsumowuje Zakrocki.

Jaka jest zatem Leggerezza? To muzyka bardzo żywa, iskrząca się od pomysłów, na wskroś oryginalna, świeża, a przy tym stonowana, elegancka, ułożona i unikająca przegadanego eksperymentu i nadmiaru. Całości dopełnia fantastyczny obraz Joanny Karpowicz, który zdobi okładkę.

Skład:

Olga Mysłowska – śpiew, Organelle, wybór tekstów
Michał Pepol – wiolonczela, looper, efekty, fortepian preparowany, głos
Patryk Zakrocki – gitara akustyczna preparowana, efekty, lap-steel, Moog

Lista utworów:

1. Delicatezza d'animo
2. Sangue di Medusa
3. Lungo giro
4. Minime tracce luminose
5. Quanto poco è mancato
6. Come non fa meraviglia
7. Contemplare il proprio dramma
8. Eco malinconico
9. Pesantezza della pietra
10. Particelle minutissime